Na co zwracać uwagę przy zakupie pióra wiecznego?

Na co zwracać uwagę przy zakupie pióra wiecznego?

Pióra wieczne zapewniają płynne i luksusowe wrażenie podczas pisania, dodając osobowości do każdej wykonywanej notatki. Znalezienie odpowiedniego pióra Parker nie jest proste, ponieważ istnieje szeroki wachlarz opcji, który początkowo może wydać się przytłaczający. Warto więc przyjrzeć się podstawowym parametrom, jakimi różnią się najpopularniejsze modele.

Stalówka

Stalówka jest najważniejszą częścią pióra wiecznego. To dzięki niej możliwe jest uzyskanie wyjątkowych linii, które są tak charakterystyczne dla tego akcesorium. Odpowiada również za płynność i charakter pisma. Pióra Parker posiadają stalówki wykonane z różnych materiałów, takich jak:

  • stal nierdzewna: mocna, wytrzymała, niedroga w wymianie. Świetna do codziennego użytku i odpowiednia dla dzieci;
  • iryd: wzmacnia stal nierdzewną w długopisach wyższej jakości;
  • złoto: stopniowo dostosowuje się do stylu pisania, jednak jeśli jest bez domieszek innych metali, to może niszczyć się szybciej od swoich poprzedniczek.

Inną istotną kwestią jest także szerokość stalówki. Im jest ona węższa, tym umożliwia uzyskanie bardziej precyzyjnych linii. Średnie lub szerokie modele są odpowiednie dla większości osób, które nie mają drobnego pisma. Na uwagę zasługuje jeszcze sam kształt stalówek. Mogą być one standardowe, jak również ukośne, które pozwalają na stworzenie spektakularnych zdobień, jakie są często wykorzystywane w kaligrafii.

Kolejnym aspektem jest wymiana stalówek. Pióra Parker w przeważającej większości modeli dają możliwość zastępowania całego frontu, zamiast samej metalowej płytki. To rozwiązanie jest o tyle wygodne, że nie trzeba się przy nim martwić o odpowiednie zamontowanie każdego elementu osobno.

Korpus

Pióra Parker są wykonane zarówno z bardzo drogich, jak i tańszych materiałów. Znajdą się tu więc modele z wysokojakościowego złota, srebra, stali nierdzewnej i plastiku. Oprócz samego wykonania i upodobań estetycznych warto zwrócić uwagę na ciężar pióra. Lżejsze mogą być bardziej odpowiednie dla dzieci, z kolei ciężkie automatycznie wywierają nacisk na kartkę, więc pisze się nimi odrobinę inaczej. Optymalnym rozwiązaniem w przypadku kupowania swojego pierwszego pióra Parker, jest wybór modeli z metalu, np. z serii Sonnet.

Uzupełnienie tuszu

W nowoczesnych piórach odchodzi się już od stosowania tradycyjnych metod napełniania tuszu i dzieje się tak z kilku powodów. Pierwszy z nich dotyczy wygody, drugi komfortu pisania. Ciągła potrzeba zanurzania stalówki w atramencie jest nie tylko czasochłonna, ale również może powodować plamy na kartce papieru. Pióra Parker przeważnie swoje działanie opierają na gotowych wkładach, które zapewniają szybką, czystą i łatwą wymianę. Są też najlepszą opcją, jeśli chodzi o podróżowanie, ponieważ dają pewność, że tusz nie wyleje się przy zmianie pozycji. Dobrym rozwiązaniem jest również konwerter, jednak tu trzeba wziąć pod uwagę fakt, że umożliwia on stosowanie jedynie specjalnie opracowanych produktów.