Wybór odpowiedniego pióra Parker dla początkujących

Wybór odpowiedniego pióra Parker dla początkujących

Pisaniem piórem staje się coraz bardziej popularne, a akcesorium to stanowi często bardzo dobry prezent z okazji wielu wydarzeń. Jakie jednak wybrać, by nawet ci, co nigdy nie mieli takiego przyboru, mogli od razu zacząć z niego korzystać? Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę i jakie pióro Parker będzie odpowiednie dla początkujących?

Dlaczego warto sięgać po pióra?

Większość specjalistów zajmujących się rozwojem małej motoryki zaleca używanie pióra wiecznego już od momentu, w którym opanuje się poprawne trzymanie długopisu. Dzieje się tak dlatego, że te wyjątkowe przybory promują płynność ruchów i zmuszają do większej koncentracji. Korzystanie z pióra wiecznego często zachęca do spowolnienia i znacząco poprawia charakter pisma ręcznego. Wszystkie te zasady dotyczą nie tylko dzieci, ale również i dorosłych – w każdym momencie swojego życia można wpłynąć na swój styl pisania. Jak zatem dopasować pióro do swoich rozwijających się umiejętności? Trzeba wziąć pod uwagę:

1. Rozmiar

Przeważnie jest tak, że pióro o szerszym profilu będzie lepsze, ponieważ zapewnia większy obszar do trzymania. Smukłe modele mogą być zbyt małe dla dorosłych osób, tym samym powodując zbyt mocny ucisk i ból, a także przyczyniając się do nieestetycznego charakteru pisma. Przyjęło się, że dla dorosłych ludzi zaleca się pióra, których korpusy mają średnicę nie mniejszą niż 1 cm.

2. Waga

Lżejsze pióra są świetne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z piórami Parker. Ciężki model może powodować, że ręce męczą się szybciej, a postawione litery będą niezrównoważone. Niemałe znaczenie ma tutaj rodzaj materiału, z którego wykonane jest pióro. Metale będą oczywiście dużo cięższe od plastiku czy drewna, jednak bardzo dużo zależy tu od kombinacji różnych tworzyw.

3. Uchwyt

Wiele piór ma specjalnie zaprojektowane sekcje uchwytów, aby ułatwić pisanie. Istnieje kilka różnych sposobów, w jakie producenci ulepszają uchwyty. Niekiedy są to nakładki gumowe, a ten miękki i jednocześnie sprężysty materiał sprawdza się dobrze, ponieważ pomaga kontrolować i stabilizować ruchy. Niweluje poślizgi, przesuwanie lub zmianę położenia palców. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że bardzo rzadko takie rozwiązanie wygląda estetycznie, dlatego nie pojawia się w luksusowych modelach.

Pióra Parker dla początkujących zamiast nakładek wykorzystują ergonomiczny kształt uchwytu. Zostały one specjalnie zaprojektowane, aby zachęcić do prawidłowego umieszczenia palca i pomóc w poprawieniu pisma ręcznego. Ta opcja jest o wiele bardziej elegancka i sprawia, że całość prezentuje się świetnie, a jednocześnie korzystanie z tego pióra jest przyjemnością.

Jakie pióro Parker będzie idealne dla początkujących?

Jako pierwsze warto wybrać pióra Parker dla początkujących z serii IM. Różnią się one między sobą jedynie wykończeniem, a budowa zawsze jest ta sama. To wieczne pióro jest popularnym faworytem dla nowych pisarzy. Firma Parker specjalnie zaprojektowała trwałą stalówkę ze stali nierdzewnej, która będzie odpowiednia dla osób leworęcznych i praworęcznych. Dodatkowo pióro Parker ma odpowiedni rozmiar i wagę, które sprawdzą się w przypadku wielu użytkowników.