Uzupełnianie atramentu w piórach Parker

Uzupełnianie atramentu w piórach Parker

Jednym z powodów, dla których warto zainwestować w pióra wiecznej wysokiej jakości, jest to, że wystarczy regularnie uzupełniać w nich atrament, by można było z nich korzystać przez wiele lat. Proces ten jest niezwykle prosty i poradzi sobie z nim każdy, nawet osoba początkująca.

Naboje – wkłady, pojemniki z atramentem

Po zakupie pióro Parker jest wyposażone w jeden z wielu mechanizmów do dozowania atramentu. Najpowszechniejszym z nich jest system nabojów. Są to pojemniki jednorazowego użytku we wstrzykiwaczu, który można wyjąć i wymienić na nowy wkład, podobnie jak w przypadku tuszu do drukarki.

Główną zaletą pojemnika z atramentem jest jego wygoda. Wszystko, co trzeba zrobić, to kupić zamiennik, zainstalować go we wskazanym miejscu i kontynuować pisanie. W rezultacie stanowi to atrakcyjną opcję dla każdego, kto korzysta z pióra Parker na co dzień i chce mieć pewność, że nigdy nie zabraknie mu atramentu. Naboje są niewielkie, można je łatwo przechowywać i transportować.

Najważniejszym minusem pojemników z atramentem jest ich cena. Chociaż jednostkowo może wydawać się ona niewielka, to w przeliczeniu na ilość zapisanych stron kwota okazuje się pokaźna. To, ile dokładnie będzie można napisać za pomocą jednego wkładu, będzie się różnić w zależności od rozmiaru stalówki i charakteru pisma, ale nie będzie to więcej niż 5 stron A4.

Atrament w butelkach

Inną opcją uzupełniania pióra wiecznego jest użycie atramentu w butelkach. Parker i inne najważniejsze firmy z branży piśmienniczej oferują najczęściej modele piór, które są przystosowane do stosowania wkładów. Jednak przy użyciu konwertera można szybko rozwiązać ten problem.

Atrament w nabojach i butelkach jest dokładnie tą samą cieczą, dlatego można go wstrzykiwać do pióra, aby go napełnić. Jest to o wiele tańsza metoda, ale potrzebne jest do niej nabranie odrobiny wprawy. Używany pojemnik należy dokładnie oczyścić, a następnie przelać do niego zawartość z butelki.

Nieco droższym sposobem użycia atramentu w butelkach jest zakup konwertera tłokowego w celu wymiany pojemnika. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie wymaga osobnej strzykawki do przelewania atramentu do pióra, a po zainstalowaniu konwertera nie trzeba go wyjmować, aby napełnić pióro Parker. W rezultacie jest to niezwykle szybka i oszczędna opcja, a jej jedyną wadą jest to, że konwerter mieści mniejsze ilości atramentu, więc w trakcie pisania będzie trzeba częściej go uzupełniać.

Co wybrać w przypadku piór Parker?

Nie ma właściwej ani złej metody uzupełniania atramentu. Najlepszy sposób naprawdę zależy od własnych preferencji i tego, na jakie doświadczenia zwraca się największą uwagę. Jeśli chce się pisać z mniejszą ilością przerw, to wkłady atramentowe mogą być dobrym wyborem. Z kolei dla tych, którzy celebrują pisanie piórem i szukają oszczędniejszych rozwiązań, atrament w butelce okaże się świetnym rozwiązaniem.

Niezależnie od tego, która z opcji okaże się najkorzystniejsza, to trzeba pamiętać o tym, że atrament, a także naboje i konwertery, muszą być dostosowane do konkretnego pióra wiecznego. Dzięki temu będzie się miało pewność, że nie tylko będą pasować do korpusu, ale również sama ciecz nie zniszczy delikatnej stalówki.