Pióro wieczne Parker Sonnet – nowoczesna klasyka

Pióro wieczne Parker Sonnet – nowoczesna klasyka

Seria Sonnet cieszy się ogromną popularnością, a pióra Parker z tej kolekcji zbudzają zainteresowanie i są symbolem luksusu. Chociaż linia Sonnet ma niecałe 30 lat, to jednak już zaskarbiła sobie grono oddanych wielbicieli, którzy kolekcjonują wydania specjalne i są za nie w stanie wydać niemałą fortunę. Dlaczego?

Historia linii Sonnet

Pióra wieczne Parker Sonnet zostały po raz pierwszy sprzedane w 1993 r. Od razu pojawiły się zarówno z cienkim, jak i grubym korpusem. Kolejne modele z tej serii miały już uśredniony rozmiar, co okazało się świetnym zabiegiem marketingowym – klienci nie byli już ograniczeni tylko do dwóch konfiguracji. Wszystkie pióra Parker miały też kilka wariantów kolorystycznych oraz materiałów, z jakich stworzone zostały stalówki. Modele z tej linii były (i co najważniejsze – nadal są) wykonane z:

  • 18-karatowego złota,
  • pozłacanej stali,
  • srebra próby 925,
  • stali nierdzewnej,
  • mosiądzu.

Parker Sonnet został wydany jako następca klasycznego modelu Parker 75, a przed kolejną premierą nowego Duofolda był flagowym modelem linii. Luksusowa kolekcja zawierała metale szlachetne, a także skuwkę z 18-karatowego złota. Przez cały czas udoskonalano pióra Parker pod względem projektowym, dzięki czemu można zauważyć na nich misterne zdobienia lub wykończenia w niestandardowym układzie – świetnym przykładem jest tutaj pióro wieczne Parker Sonnet Red Lacquer GT.

Rozmiary stalówek

Początkowo oferowano pióra Parker Sonnet w 4 rozmiarach stalówek

  • fine,
  • medium,
  • broad,
  • extra fine.

Zorientowano się jednak, podobnie jak w przypadku korpusów, że klienci potrzebują znacznie większego wyboru, by móc dostosowywać te wyjątkowe przybory do pisania do swoich osobistych preferencji. Obecnie pióra Parker Sonnet można nabyć ze stalówkami w 8 rozmiarach, a niektóre z nich pozwalają na uzyskanie spektakularnych linii, dlatego idealnie nadają się do rozwijania umiejętności kaligrafii.

Specjalne wydania a fałszywe pióra

Parker wypuszcza także specjalne edycje dla linii Sonnet. Są one dostępne jako tradycyjne pióra, pióra kulkowe i długopisy. Pudełko, w jakim są zapakowane, ma większy rozmiar niż przy dotychczasowych piórach Parkera. Pióra te stanowią więc gratkę dla kolekcjonerów i niestandardowe modele mają coraz wyższą wartość wraz z upływem czasu.

Z tego powodu pióra Parker zaczęły być podrabiane przez licznych sprzedawców, a odnalezienie tych prawdziwych i unikatowych przedmiotów może być trudne dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy.

Pióra Parker Sonnet są znane z tego, że są jednymi z najczęściej podrabianych przyborów produkowanych przez dużą firmę, a fałszywe modele często pojawiają się na rynkach z używanymi przedmiotami i na portalach aukcyjnych. Sonnet jest jedną z niewielu serii piór (tuż obok ST Dupont Orpheo i piór Montblanc), których fałszywki zostały bardzo spopularyzowane i bezproblemowo sprzedawane na całym świecie. Niektóre z nich są tak dobrze wykonane, że jedynie bezpośrednie porównanie ich z pierwowzorem umożliwia wyrycie podrobienia. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby pióra Parker kupować wyłącznie od zaufanych sprzedawców, którzy sprowadzają swoje produkty od sprawdzonych dystrybutorów.