Pióro czy długopis – co wybrać?

Pióro czy długopis – co wybrać?

Ekskluzywny długopis lub pióro wieczne mogą być świetnym prezentem zarówno dla bliskich, jak również i dla współpracowników czy partnerów biznesowych. Jednak która z tych opcji będzie bardziej uniwersalna i sprawdzi się większości osób? Zarówno pióra jak i długopisy posiadają liczne zalety, z których warto zdawać sobie sprawę.

Pióra wieczne

Pióra wieczne pochodzą z lat 80. XIX wieku i mogą być bardzo drogie w porównaniu do swoich jednorazowych odpowiedników. Najważniejszym elementem w piórach, który  odpowiada za przeniesienie atramentu na papier, jest stalówka. Może występować ona w różnych kształtach i rozmiarach, co znacząco wpływa na wygląd odręcznego stylu pisania. Dodaje też unikatowości i dzięki niej otrzymuje się kaligraficzne zdobienia.

Pióra wieczne są bardziej narażone na wyciek tuszu niż w przypadku innych modeli i wymagają też więcej pracy związanej z konserwacją. Ogromnym plusem jest natomiast to, że atrament w zbiorniku można uzupełniać wiele razy, a nawet jeśli stalówka ulegnie zniszczeniu, to element ten jest wymienny. Wszystko to wpływa na fakt, że wieczne pióro rzeczywiście może służyć i przetrwać w niezmienionym stanie przez wiele lat, szczególnie jeśli jest od renomowanych marek, takich jak m.in. Parker.

Długopisy

Standardowe długopisy są tańszymi zamiennikami piór, które są łatwo dostępne i mają bardzo długą żywotność atramentu. Ich używanie jest o wiele prostsze, można nimi pisać niezależnie od ułożenia ręki czy stosowania nieregularnego nacisku. Na rynku dostępnych jest wiele odmian i modeli długopisów, a część z nich jest naprawdę wysokiej jakości. Charakteryzują się różnym wyglądem i wagą, więc łatwo dobrać takie, które będą najlepiej pasować do wielkości ręki i stylu pisania.

Zastosowanie piór wiecznych i długopisów

Pióra wieczne są postrzegane jako element klasycznej elegancji lub prestiżowe gadżety i mogą być używane na specjalne okazje, takie jak podpisanie ważnej umowy lub wypisanie zaproszenia na ślub. Z drugiej strony długopisy są uważane za wygodniejsze, powszechniejsze i bardziej ekonomiczne, więc sięga się po nie przy codziennych czynnościach.

Aktualnie zarówno długopisy jak i pióra wieczne są podzielone na różne typy w zależności od ich funkcjonalności, zastosowanych materiałów, przeznaczenia, czy możliwości dostosowania się do użytkownika.

Różnice między piórami wiecznymi a długopisami

Pióra wieczne i długopisy posiadają szereg zalet i wad, które warto rozpatrzyć przed zainwestowaniem w nie. Oto najbardziej dotkliwe różnice:

Atrament

Atrament długopisu jest oparty na oleju. Odporność na wodę może być w mniejszym lub większym stopniu zależna od tego, jaki kolor ma użyty w danym długopisie tusz. Wyciek można zmywać rozpuszczalnikami, jednak bardzo często są one w stanie pozostawić trwałe plamy np. na ubraniach. Tusze z długopisów są odporne na blaknięcie i  wolniej się zużywają.

Atrament z wiecznego pióra jest tworzony na bazie wody. Ogólnie rzecz biorąc tusze te nie są więc wodoodporne, ale dostępne są już takie, które nie rozmazują się pod wpływem cieczy. Tusz na bazie wody jest trudniejszy do zmycia i może z czasem całkowicie wyblaknąć, lecz zasada ta dotyczy atramentów tworzonych w tradycyjny sposób.

Jakość pisania

Długopis pisze mniej płynnie w porównaniu do piór wiecznych, jednak jego użytkowanie jest o wiele prostsze.

Pióro wieczne pisze płynnie, ale trzeba nabrać wprawy, by móc się nim swobodnie posługiwać.

Różnorodność powierzchni do pisania

Długopisy piszą na różnorodnych powierzchniach, takich jak papier, plastik, drewno.

Wieczne pióro sprawdza się najlepiej w przypadku papieru, szczególnie tego o dobrej jakości.

Konserwacja

Długopisy nie wymagają konserwacji, ale też trudno zastąpić w nich elementy, które uległy uszkodzeniu.

Pióra wieczne, które są często używane, powinny być czyszczone co dwa miesiące lub do momentu wyczerpania atramentu. W piórach każda część może być wymieniona, co przekłada się na zwiększoną żywotność.

Uzupełnianie tuszu

Długopisy Parker posiadają wkłady z tuszem, które można wymienić. 

Wieczne pióro ma zbiornik na atrament, który można swobodnie uzupełnić wybranym przez siebie tuszem.