Kilka prostych porad na problemy z piórem kulkowym

Kilka prostych porad na problemy z piórem kulkowym

Pióro kulkowe jest hybrydą tradycyjnego długopisu z piórem wiecznym – zapewnia wygodę użytkowania tego pierwszego, a komfort pisania drugiego. Jest więc idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy cenią sobie praktyczność i estetyczny wygląd. Chociaż pióra kulkowe Parker charakteryzują się trwałością i niezawodnością, to niekiedy mogą pojawić problemy z przepływem tuszu. Jak sobie z nimi poradzić?

Przyczyny problemów

Artykuły piśmiennicze przeszły długą drogę i zmieniły się nie do poznania w ciągu setek lat. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że są one już pozbawione jakichkolwiek wad. Technologia nawet w tej branży cały czas się rozwija, co szczególnie jest widocznie w dziedzinie atramentów. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu normą było to, że potrzebowały one sporo czasu na to, aby całkowicie wyschnąć, a teraz niedogodność ta nie występuje przy większości rodzajów tuszy.

Mechanizm działania, na jakim opierają się pióra kulkowe Parker, jest niezwykle prosty i przypomina ten, który znajduje się w tradycyjnych długopisach. Różnica polega na budowie jednego elementu. W przeciwieństwie do zwykłych przyborów do pisania, w piórach kulkowych kulka nie tylko się ona obraca, ale również można wpływać na jej poziom ułożenia poprzez nacisk. Pozwala to na uzyskanie linii o różnej grubości, a także wymaga mniejszego nakładu siły podczas codziennego pisania – wystarczy lekko przyłożyć pióro do kartki, by zostawiło ono ślad.

Najczęściej spotykany problem w piórach kulkowych dotyczy wysychania tuszu, co uniemożliwia kulce swobodne obracanie się. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele i zalicza się do nich:

  • niewłaściwie przechowywanie pióra,
  • długi czas nieużywania pióra,
  • zastosowanie tuszu słabej jakości,
  • dozowanie zbyt dużej ilości tuszu jednocześnie,
  • zatkanie wylotu mikroskopijnymi kawałkami papieru.

Część z tych problemów pojawia się nawet w bardzo drogich modelach i pióra kulkowe Parker nie są tu wyjątkiem. Zależą one przede wszystkim od niewłaściwego operowania narzędziem lub przechowywania go w taki sposób, który promuje wydostawanie się atramentu. W konsekwencji musi on wyschnąć na metalowej kulce, czym blokuje jej obracanie. Kiedy już nastąpi taka sytuacja, to jak należy postępować? Oto kilka metod do wyboru:

1. Rozpuszczanie tuszu w alkoholu

Część z dostępnych tuszy jest wodoodporna, więc trzeba zadziałać na poziomie chemicznym, aby je rozpuścić. Świetnie w tej roli sprawdza się spirytus lub nawet perfumy, które w ciągu kilku sekund powinny rozbić cząstki tuszu i umożliwić swobodny ruch kulki.

2. Ogrzewanie tuszu

Można umieścić końcówkę pióra w płomieniu zapałki lub zapalniczki na kilka sekund, aby uwolnić kulkę i sprawić, że będzie się toczyć ponownie. Zazwyczaj metoda ta wymaga powtórzeń i trzeba być przy niej bardzo ostrożnym, gdyż długa ekspozycja na ogień może uszkodzić inne elementy akcesorium. Posiadając pióra kulkowe Parker lub innych ekskluzywnych producentów, lepiej zdecydować się na mniej inwazyjny sposób rozpuszczenia tuszu.

3. Rozruszanie kulki

Jeśli pióro kulkowe się zacięło, to można energicznie „pisać” nim po szorstkiej kartce. Dzięki temu wytworzy się ciepło, które powinno roztopić tusz, a jednocześnie dzięki użyciu siły kulka może zmienić swoją pozycję.