Jak powstają pióra i długopisy Parker?

Jak powstają pióra i długopisy Parker?

Pióra Parker mają przodującą reputację w zakresie najwyższej jakości i wzornictwa. Od pisania notatek w szkole, przez zdawanie egzaminów na uniwersytecie, po podpisywanie najważniejszych umów w życiu – przy tych okazjach wiele osób sięga po zaufanego Parkera. Jednak jak powstają te piękne przybory i jak proces ten zmienił się na przestrzeni lat?

Wszystko zaczyna się od szkicu

W przypadku każdego nowego pióra Parker pierwszym etapem jest projekt koncepcyjny. Projektanci zadają sobie pytania:

  • czy jest to technicznie innowacyjne rozwiązanie?
  • czy wyróżnia się pod względem estetycznym?
  • czy odpowiada na popyt konsumentów?
  • do jakiej grupy docelowej miałby trafić?
  • czy klienci nie znajdą czegoś podobnego u konkurencji?

Nawet w dzisiejszych czasach innowacja jest podstawą każdego nowego pióra Parker. Firma powstała właśnie dzięki temu, że założyciel chciał poprawić przepływ atramentu, tworząc stały kontakt między zbiornikiem a stalówką. Ten wynalazek okazał się przełomowy i na zawsze zrewolucjonizował branżę przyborów do pisania.

Nie da się też ukryć, że pióra Parker są pionierami jeśli chodzi o przepiękne wykończenia. Kultowy model Sonnet nadal jest uważany przez specjalistów za obraz najwyższego kunsztu, użycia idealnych materiałów i dopasowania do szerokiego grona odbiorów.

Wyszukiwanie nowych tworzyw i wykończeń

Kiedy zarówno pod względem technologicznym, jak i projektu, nowe pióro Parker zostaje zaakceptowane, to zaczyna się drugi etap, którym jest poszukiwanie i dostosowywanie tworzyw. Niekiedy ergonomia pióra i jego zastosowanie nie pozwala na korzystanie z najpopularniejszych materiałów i konieczne jest opracowanie nowych. To właśnie dzięki temu zabiegowi Parker ma w swojej ofercie modele, które są przystępne cenowo, jak i takie, które zdecydowanie odbiegają od tych, które można znaleźć u innych producentów. Użycie różnych tworzyw nie dotyczy wyłącznie korpusów i elementów ozdobnych, ale także stalówki. Eksperymentuje się z doborem stopów, bada się ich zachowanie pod wpływem nacisku i sprawdza, jak reagują na kontakt z atramentami o wielorakim składzie. Niekiedy takie testy mogą zajmować nawet kilka lat.

Od prototypu do masowej produkcji

Kiedy już wszystkie elementy zostało wystarczająco ocenione, zaczyna się etap produkcji. Pierwszym krokiem jest stworzenie stalówki i spływaka, ponieważ są to najważniejsze części w piórze. Kolejnym punktem jest dekorowanie i grawerowanie korpusu. Pióro Parker jest następnie chronione przed zużyciem przez nałożenie lakieru lub szlachetnego metalu.

Ważne! Pióra Parker pokrywa się szlachetnymi metalami, takimi jak złoto, platyna, rod i srebro. Parker stał się liderem w Europie w procesie galwanizacji.

Po mechanicznym wyprodukowaniu poszczególnych części przychodzi czas na ich ręczny montaż. W przypadku najdroższych modeli wszystkie etapy odbywają się właśnie w ten sposób i są kontrolowane przez specjalistów z długoletnim doświadczeniem.

Pióro Parker jest następnie poddawane wielu próbom, aby sprawdzić, jak czas i użycie mogą je zmienić. W laboratorium analizuje się wpływ tworzyw na wielokrotny kontakt ze skórą, ekspozycję na różne warunki klimatyczne i światło. Dochodzi również do testowania wydajności na wielu poziomach ciśnienia, ciepła, wysokości. Czynności te wykonują maszyny, których jedna godzina pracy odpowiada wieloletniemu normalnemu użytkowaniu. Dzięki temu firma Parker ma pewność, że dostarcza swoim klientom nie tylko piękne, ale również wytrzymałe pióra.