Jak poprawnie przechowywać pióra i długopisy?

Jak poprawnie przechowywać pióra i długopisy?

Posiadanie pięknego przyboru do pisania jest marzeniem niejednej osoby. Jeśli po pióra Parker sięga się często, to najprawdopodobniej nie poświęca się znacznej uwagi na ich konserwację i przechowywanie. A właśnie to są najważniejsze aspekty, które pozwalają przez lata cieszyć się długopisami w idealnym stanie.

Grawitacja nie służy piórom wiecznym

Kiedy pióra wieczne cieszyły się ogromną popularnością, dość powszechne były zdjęcia, na których mężczyźni mieli niebieskie plamy atramentu pod kieszonkami w koszulach. I choć dzisiaj nowoczesne pióra Parker konstruowane są w nieco inny sposób, to nadal nie zaleca się przechowywania ich stalówką do dołu, jeśli nie wykorzystuje się przy tym specjalnej podstawki.

Problem można zniwelować dzięki skuwkom, jednak nie gwarantują one całkowitej ochrony przed wyciekaniem. Z kolei skierowanie pióra do góry powoduje, że końcówka może wyschnąć, a to utrudnia rozpoczęcie pisania ponownie, ponieważ nie będzie gotowych zapasów atramentu.

Jak więc najlepiej przechowywać pióra? Parker i inne firmy produkujące prestiżowe narzędzia do pisania proponują, by trzymać je na płasko na biurku lub stole, zawsze wtedy, gdy jest to możliwe. Pomaga to złagodzić oba wyżej wymienione problemy. Jeśli pojawia się konieczność wsunięcia długopisu do kieszeni lub torby, to lepiej nie korzystać z przygotowanych do tego organizerów, a wybrać inne przegródki, które umożliwią przechowywanie pióra poziomo.

Przechowywanie pióra podczas podróży

Trzymanie pióra wiecznego w przystosowanym do tego pudełku ochroni je przez rysami i zadrapaniami. Można w tym celu również wykorzystać woreczki – bawełniamym owinąć pióro, a następnie foliowym, by zabezpieczyć resztę ekwipunku przed ewentualnym wyciekiem.

Podczas podróżowania samolotem trzeba poświęcić więcej uwagi na przygotowanie pióra Parker. Niższe ciśnienie powietrza na dużych wysokościach wyrównuje się z wyższym wewnątrz korpusu i systemu napełnienia w piórze, co wymusza wydobycie się tuszu. Właśnie dlatego pióra wieczne są tak podatne na wyciekanie, gdy przewozi się je samolotach. Zawsze zaleca się usunięcie atramentu z pióra wiecznego przed lotem i uzupełnienie go po podróży.

Optymalna temperatura

Temperatura, podobnie jak wiele innych rzeczy, ma wyraźny wpływ na żywotność piór, szczególnie tych z atramentem na bazie wody. Zimna pogoda może spowodować zamarznięcie tuszu, który rozszerza się i rozpoczyna rozsadzenie zbiornika od środka. Może to prowadzić do problemów z użytkowaniem i wycieków, gdy pióro ponownie się nagrzeje. Niskie temperatury mogą również przyczyniać się do oddzielania niektórych atramentów z piór wiecznych i tworzenie się blokad z cząstek stałych dostających się do stalówki.

Bardzo wysoka temperatura generalnie zwiększa przepływ atramentu, przez co podczas pisania trudno kontrolować ilość dozowanego tuszu. Firma Parker zaleca przechowywanie piór w temperaturze pokojowej, jednak już samo unikanie ekstremalnych warunków jest wystarczające, aby zapewnić bezpieczeństwo przyborom do pisania.