Jak dbać o długopisy Parker, które są wykonane z różnych materiałów?

Jak dbać o długopisy Parker, które są wykonane z różnych materiałów?

Ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o swoje długopisy i pióra, aby mogły trwać tak długo, jak to możliwe. Produkt najwyższej jakości może być towarzyszem na całe życie, a nawet zostać przekazany dzieciom jako pamiątka. Doskonałe wykończenia i materiały mogą wymagać specjalistycznej opieki, jednak nie jest ona czasochłonna czy droga. Jak zatem dbać o długopisy Parker w zależności od materiałów, z jakich są wykonane?

Pióra i długopisy metalowe Parker

Złoto

Ze względu na swoją miękką strukturę, złoto jest zwykle używane jako stalówka powleczona irydem lub elementy ozdobne w droższych modelach piór Parker. Czyszczenie złota jest łatwe i przeważnie nie sprawia większych problemów. Wystarczy użyć ciepłej wody z mydłem i delikatnej szmatki, by pozbyć się zabrudzeń. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby po zakończonej pracy wszystkie złote części dokładnie wysuszyć, ponieważ wilgoć może powodować matowienie materiału.

Ważne! Ponieważ złoto jest miękkim metalem, pióro z takim wykończeniem trzeba przechowywać w etui, aby uniknąć zadrapań i wgnieceń.

Srebro

Do produkcji cienkiej biżuterii i przyrządów do pisania używa się stopów srebra, ponieważ jest ono trwalsze niż czyste srebro. Srebro próby 925 zawiera co najmniej 92,5% srebra i jest podatne na matowienie, więc powinno być delikatnie polerowane ręcznie. Długopisy Parker wykonane ze srebra czyści się w podobny sposób, jak te złote, jednak tu częściej może pojawiać się problem z matowieniem i szarzeniem korpusu.

Mosiądz

Mosiądz jest stopem miedzi i cynku. Jest używany do uzyskania jasnego, złotego wykończenia, a jednocześnie jest wyjątkowo trwały i łatwy w obróbce. To oznacza, że ​​metal ten może być używany do prawie wszystkich aspektów wytwarzanego produktu. Mosiądz z czasem utlenia się, pozostawiając delikatny nalot lub patynę. Aby się pozbyć wystarczy odrobina… keczupu! Sok z cytryny i sól jako peeling lub mąka z octem i wodą jako pasta również zdziałają cuda.

Pióra i długopisy z innych materiałów

Plastik

Plastikowe korpusy znajdują się np. w piórach Parker Vector. Wymagają one najmniejszej konserwacji i tak naprawdę można czyścić je podstawowymi środkami czystości. Rzadko też pojawiają się na nich rysy, więc są one idealne dla osób zaczynających swoją przygodę z przyporami do pisania tego typu.

Żywica i drewno

Żywica używana do produkcji długopisów jest zwykle naturalna, a po zebraniu przechodzi przez skomplikowany proces, aby stworzyć trwały i wyróżniający się materiał. Modele z żywicy są wytrzymałe i wymagają niewielkiej opieki, ale trzeba pamiętać o tym, by nie traktować ich specyfikami na bazie alkoholu. Dodatkowo nie mogą być one narażone na działanie skrajnych temperatur, gdyż sprawiają one, że drewno i inne naturalne materiały stają się plastyczne i ulegają zniekształceniu.

Podsumowanie

Aby zachować świetny wygląd piór Parker nie potrzeba wiele pracy. Detergenty, które mogą w tym pomóc, często znajdują się w każdym domu, więc nie trzeba sięgać po produkty specjalistyczne. W przypadku znaczących uszczerbków warto oddać długopisy Parker do profesjonalnego czyszczenia, szczególnie wtedy, gdy zawierają one wiele elementów wykonanych z różnych materiałów.