Dobór idealnej stalówki - jak to zrobić?

Dobór idealnej stalówki - jak to zrobić?

Sercem i duszą wysokiej jakości pióra wiecznego jest jego stalówka. To ona kontroluje szybkość i ilość atramentu oraz wpływa na wygląd pisma. Istnieje kilka rodzajów stalówek, a najbardziej podstawową różnicą między nimi jest ich szerokość oraz elastyczność. W rezultacie wybór odpowiedniego modelu jest niezbędny podczas zakupu pióra Parker, które będzie pasowało do celów i oczekiwań.

Podstawowe wielkości stalówek

Końcówki pióra Parker są dostępne w pięciu standardowych szerokościach:

  • bardzo drobny (XF),
  • drobny (F),
  • średni (M),
  • szeroki (B),
  • podwójnie szeroki (BB).

Rozmiar stalówki w największym stopniu wpływa na wygląd pisma. Małe końcówki, przez zastosowany w nich otwór, sprawiają, że atrament spływa wolniej i jest go mniej. W rezultacie możliwe jest uzyskanie bardzo cienkich linii, które bardzo szybko schną. Stalówki szerokie zapewniają najszybszy przepływ atramentu. Pismo jest przez to grubsze i potrzebuje więcej czasu, by się nie rozmazać. Takie pióra są więc trudniejsze w użyciu, jednak zapewniają pisarzowi dużą swobodę twórczą.

Pióra Parker o średniej stalówce cieszą się największą popularnością. Stanowią one „złoty środek” pomiędzy wolnym i precyzyjnym pisaniem, a grubymi i mokrymi liniami. Nowicjuszom zaleca się skorzystanie właśnie z tego rozwiązania, gdyż dzięki niemu będą mogli określić swoje preferencje i zdecydować, czy bardziej odpowiada im efekt uzyskiwany dzięki stalówkom XF lub BB.

Kiedy konkretny rodzaj stalówki sprawdzi się najlepiej?

Każdy rozmiar stalówki ma inny wpływ na przepływ atramentu i wygląd pisma, więc wybór rodzaju powinien wiązać się z rozważeniem zastosowań pióra Parker. Różnica, jaką zapewnia każda końcówka, sprawia, że każdy typ jest idealny do określonego zadania.

Cienkie stalówki są najbardziej odpowiednimi szerokościami, jeśli pisze się dużo, a uzyskany efekt ma być estetyczny. Ponieważ przepuszczają tylko niewielką ilość atramentu, który szybko schnie, unika się problemu rozmazanego tuszu na kartce. Pióro Parker o takim zakończeniu sprawdzi się więc studentom, uczniom lub osobom, które w swojej pracy tworzą odręczne notatki.

Z drugiej strony szerokie stalówki najlepiej nadają się do szybkiego pisania. Ten rozmiar jest również często używany do kaligrafii, ze względu na wyjątkowy wygląd liter, jaki można dzięki niemu uzyskać. Jeśli jest się osobą artystyczną, która chce nadać swojemu charakterowi pisma dodatkowy styl, może to być dobry wybór.

Jednak stalówki ze względu na swoją elastyczność i przepływ w średnim zakresie są idealne do codziennego pisania. Ten rozmiar jest uniwersalny i nada się doskonale, niezależnie od tego, czy tworzy się listę zakupów, pisze formalny list lub prowadzi pamiętnik.

Materiały, z jakich wykonane są stalówki

Materiał stalówki jest mniej ważny przy wyborze pióra wiecznego Parker, jednak również może mieć wpływ na wygląd pisma. Najpopularniejsze surowce, z których tworzy się końcówki, to stal nierdzewna, złoto i rod. Stal zapewnia doskonałą jakość w przystępnej cenie. Te stalówki są naprawdę odporne, ale nie tak elastyczne jak złote stalówki. Złoto jest najbardziej cenionym materiałem przez kolekcjonerów. Rod nakładany jest na złote końcówki, dzięki czemu są one twardsze i bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Dobór materiału jest kwestią drugorzędną, ale jeśli preferuje się bardzo giętkie stalówki, które będą się uginać pod małym naciskiem, to warto zdecydować się złoto. Z kolei jeśli chce się uzyskać odwrotny efekt, to można postawić na stal lub rodowane wykończenie.