Długopisy Parker - z jakich materiałów są wykonane?

Długopisy Parker - z jakich materiałów są wykonane?

Długopisy, choć obecnie sprzedaje się ich ponad sto milionów rocznie na całym świecie, jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie były tak powszechne. Ich dostępność wpłynęła na rozwój piśmiennictwa, nauki oraz biznesu. Dzisiaj można je znaleźć w przeróżnych stylach, a długopisy Parker nadal zachwycają swoim projektem i funkcjonalnością. Z czego są one wykonane?

Skąd popularność długopisów?

Długopis firmy Parker został opracowany jako rozwiązanie problemów związanych z pisaniem za pomocą pióra wiecznego. Wymagały one od użytkownika ciągłego odświeżania narzędzia poprzez zanurzenie jego końcówki w tuszu. Nie jest to konieczne w przypadku długopisu, ponieważ ma on własny zbiornik z atramentem, który wykorzystuje działanie kapilarne, aby zapobiec wyciekaniu atramentu. Na jego końcu znajduje się swobodnie obracająca się kulka osadzona w gnieździe, dzięki której można kontrolować ilość wydobywającego się tuszu.

Te z pozoru niewielkie zmiany sprawiły, że długopisy Parker i te innych marek stały się wybawieniem dla wielu osób.

Budowa długopisów

Chociaż dostępne są różne projekty długopisów, wiele elementów w nich zastosowanych jest takich samych. Zalicza się do nich:

  • kulka,
  • gniazdo,
  • tusz,
  • zbiornik z tuszem,
  • zewnętrzna obudowa.

Niektóre długopisy Parker posiadają również skuwkę, aby zapobiec wyciekaniu lub uszkodzeniu końcówki. Inne używają systemu automatycznego, który wykorzystuje sprężynkę i przycisk do wysuwania kulki. Istnieją również specjalistyczne długopisy z kartridżami pod ciśnieniem, które umożliwiają użytkownikowi pisanie pod wodą lub w przestrzeni kosmicznej.

Materiały wykorzystane przy produkcji długopisów

Do produkcji elementów długopisu wykorzystywane są różnorodne surowce, w tym metale, tworzywa sztuczne i inne surowce. Kiedy opracowano pióra kulkowe, zastosowano zwykłą stalową kulkę. Od tego czasu została ona zastąpiona taką z węglika wolframu. Materiał ten jest lepszy, ponieważ jest szczególnie odporny na odkształcanie.

Ostrza większości długopisów wykonane są z mosiądzu, który jest stopem miedzi i cynku. Rozwiązanie to stosuje się ze względu na wytrzymałość, odporność na korozję, atrakcyjny wygląd i łatwość formowania. Inne części, takie jak pojemnik z tuszem, korpus lub sprężyna, również mogą być zrobione z mosiądzu.

Tworzywa sztuczne stały się ważnym surowcem do produkcji długopisów. Mają tę zaletę, że są łatwe do formowania, lekkie, odporne na zniszczenie i niedrogie w produkcji. Są one przede wszystkim używane do utworzenia korpusu pióra, ale również bez plastiku nie powstałby pojemnik z tuszem, przycisk, nasadki i części końcówki. Stosowane są różne rodzaje tworzyw sztucznych, w zależności od ich właściwości fizycznych. W niektórych przypadkach do wykonania korpusu pióra stosuje się również aluminium. Metale szlachetne, takie jak złoto, srebro lub platyna, są umieszczane na droższych piórach Parker.

Jak widać, ilość użytych materiałów do stworzenia jednego długopisu jest naprawdę pokaźna. To wszystko sprawia, że długopis firmy Parker, pomimo swojej prostoty, jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich ceniących funkcjonalność i elegancję.