Dlaczego warto prowadzić dziennik? Zalety codziennego pisania piórem

Dlaczego warto prowadzić dziennik? Zalety codziennego pisania piórem

Prowadzenie dziennika jest czynnością, która powstała wraz z rozpowszechnieniem się pisma. Ma ogromny wpływ na psychikę i często jest polecanym krokiem w terapii lub pracy nad sobą. Warto dodać, że wiele znanych i poważanych artystów praktykuje pisanie dziennika piórem. Dlaczego tak się dzieje?

Korzyści z prowadzenia dziennika

Prowadzenie dziennika pomaga poprawić słownictwo, zaplanować dzień, zarządzać myślami i ustalać swoje cele. Pisanie pamiętnika jest od dawna znane jako narzędzie do zarządzania stresem, które pozwala obrać zdrowszą perspektywę na problemy. Niemałe znaczenie ma tu wybór metody i akcesoriów. Pióro Parker w połączeniu z notesem może dać o wiele większe korzyści, niż zapiski prowadzone na komputerze. Dzieje się tak dlatego, że ręczne pisanie wymaga:

  • skoncentrowania się,
  • dobierania właściwych słów,
  • płynniejszego uwydatnianie myśli,
  • zaplanowania zapisków,
  • pracy nad charakterem pisma,
  • skrupulatności.

W przypadku cyfrowych dzienników słowa można dowolnie zmieniać, usuwać, przestawiać szyk zdań czy całą kompozycję notatki za pomocą jednego kliknięcia. Pisząc na kartce nie ma takich możliwości, dlatego też każda postawiona litera musi mieć swój cel, co wspiera kreatywność. Według brytyjskiego sondażu przeprowadzonego wśród 2000 osób, co trzeci respondent przyznał, że nie napisał niczego ręcznie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Jednak University of Indiana opublikował niedawno badanie, które sugeruje, że pisanie ręczne zwiększa aktywność mózgu znacznie bardziej niż klawiatura.

Podczas gdy artykuły internetowe i blogi mogą pomóc w wyrażaniu uczuć w anonimowej społeczności, fizyczne pisanie piórem na papierze w prywatnym otoczeniu jest praktyką korzystną emocjonalnie, co udowodniono licznymi badaniami.

Jakie narzędzia wybrać?

Bardzo ważnym czynnikiem, który mobilizuje do prowadzenia dziennika, jest jakość wybranych narzędzi. Łatwo jest stracić zapał, gdy nie spełniają one swojego zadania lub są niewygodne w użyciu. Dlatego też osobom, którym pamiętnik ma służyć jako pomoc w zarządzaniu stresem i myślami, proponuje się zakup akcesoriów ze średniej lub wysokiej półki. Długopis i pióro Parker są tu dobrym wyborem, ponieważ charakteryzują się niezawodnością, wygodą użytkowania i ogromną estetyką – samo patrzenie na te wyjątkowe modele, takie jak Urban Premium, może być drobną przyjemnością, która skłania do napisania choćby jednej linijki tekstu codziennie.

O czym i jak pisać?

Wiele osób nie chce prowadzić dziennika, ponieważ są przekonane, że potrzebne są do tego umiejętności pisarskie. A to nieprawda! Absolutnie każda osoba może zapisywać swoje osobiste przemyślenia nawet wtedy, gdy nie posiada stylu najznakomitszych autorów. W przeciwieństwie do pisania na stronach publicznych lub społecznościowych, dziennik może i powinien być bardziej prywatny. Pozwala na poznanie osobistych uczuć dotyczących istotnych wydarzeń, które mają miejsce w codziennym życiu.

Ważne jest, aby pamiętniki przepełnione były swobodą i uczciwością. Nie ma nic złego w tym, że struktura zdań zostanie zapomniana na rzecz wyrażania uczuć i myśli w sposób naturalny. W końcu dziennik ma służyć przede wszystkim autorefleksji, a nie zabawiać swoją kwiecistą formą. Warto więc sięgnąć po swoje pióro Parker, ozdobny notes i przelać na papier wszystkie myśli, by je uporządkować!